Data ślubu – przesądy związane z wyborem terminu uroczystości

Data ślubu – przesądy związane z wyborem terminu uroczystości

Data ślubu to jeden z najważniejszych elementów organizacji ceremonii zaślubin. Niektórym parom wybór daty może wydawać się sprawą drugorzędną, ale dla innych jest to aspekt, który budzi wiele emocji i może wpłynąć na całą atmosferę wydarzenia. Jednakże, wybór daty ślubu może być również obarczony pewnymi przesądami i wierzeniami, o których warto wiedzieć.

Pierwszym przesądem związanym z datą ślubu jest unikanie piątków i trzynastego dnia miesiąca. W wielu krajach, zwłaszcza w kulturze zachodniej, piątek i trzynasty dzień miesiąca są uważane za dni pechowe. Wierzono, że wybór tych dni na ślub może przynieść parze nieszczęście w przyszłości. Jednakże, w dzisiejszych czasach wiele par decyduje się na ślub w piątek lub w trzynastego, a przesądy te tracą na znaczeniu.

Kolejnym przesądem jest wybór pór roku na ślub. W niektórych krajach preferuje się śluby wiosną lub latem, kiedy to natura budzi się do życia, a pogoda jest łaskawa. Wierzono, że taka data ślubu przynosi parze szczęście i ułatwia początek życia razem. Jednakże, w dzisiejszych czasach pary coraz częściej decydują się na ślub w okresie jesienno-zimowym, kiedy to można stworzyć romantyczną i klimatyczną atmosferę w zaciszu świątecznie udekorowanej sali.

Kolejnym przesądem jest wybór konkretnego dnia tygodnia na ślub. W wielu krajach preferuje się śluby odbywające się w sobotę, ze względu na to, że jest to dzień wolny od pracy i można poświęcić mu więcej czasu. Wierzono, że taki dzień przynosi parze szczęście i ułatwia rozpoczęcie nowego życia. Jednakże, wiele par decyduje się na ślub w innym dniu tygodnia, na przykład w niedzielę, ponieważ wtedy ceny wynajmu sal weselnych mogą być niższe.

Ostatecznie, wybór daty ślubu zależy od osobistych preferencji pary, a przesądy związane z datą mogą zostać zignorowane. Istotne jest, aby wybrać termin, który będzie dla pary odpowiedni i będzie odpowiadał ich stylowi życia oraz planom na przyszłość. Dla niektórych par może to być szybki ślub w sądzie, dla innych duża ceremonia w plenerze. Każda para powinna wybrać dla siebie najlepszą opcję, niezależnie od przesądów czy wierzeń związanych z datą ślubu.

Warto jednak pamiętać, że wybór daty ślubu może mieć także swoje praktyczne konsekwencje. W niektórych porach roku ceny wynajmu sal weselnych czy usług cateringowych mogą być wyższe, co może wpłynąć na budżet całego ślubu. Dlatego warto rozważyć także aspekt finansowy przy wyborze daty ślubu.

W przypadku par, które zdecydują się na ślub w kościele, istnieją również określone terminy liturgiczne, w których nie można zawierać małżeństwa. W Polsce są to m.in. okresy adwentu i Wielkiego Postu. Warto zwrócić na to uwagę przy planowaniu ślubu, aby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań i stresu.

Podsumowując, wybór daty ślubu to ważna decyzja dla każdej pary. Przesądy i wierzenia związane z datą mogą wpłynąć na decyzję, ale ostatecznie powinna to być decyzja oparta na indywidualnych preferencjach pary. Ważne jest, aby wybór daty ślubu był odpowiednio wcześniej planowany, aby uniknąć stresu i pośpiechu w organizacji całego wydarzenia.